Különbség a professzionális és a hagyományos grafikus kártyák között
Gondolkozott már azon azon, hogy az nVidia Quadro és az AMD FirePro professzionális grafikus kártyák miért sokkal drágábbak, mint a hagyományos GeForce és a Radeon? Én igen, ezért kerestem és gyűjtöttem olyan információkat, amelyeket most szeretnék Önökkel megosztani. Én magam sem vagyok a grafikus kártyák szakértője, és a 3D munkával kapcsolatos tapasztalatom a Blenderre és a 3DS Max-ra korlátozódik, de talán még egyszerűbb és elérhetőbb ennek a kérdésnek a tisztázása.
DirectX és OpenGL

Általában a 3D grafika dominál a DirectX PC felületen, amely csak a Windows operációs rendszer alatt fut, és a szokásos alkalmazásokban és játékokban használatos. Van egy megbízhatóbb és pontosabb OpenGL interfész is, amelyet a legtöbb professzionális alkalmazás választ. Ez sokoldalúbb, és operációs rendszerek és eszközök széles skáláján használható. E kettő támogatása különbséget jelent a hétköznapi felhasználók és a szakemberek számára szinte azonos GPU-k között. A professzionális GPU-k által támogatott teljes OpenGL funkcionalitás biztosítja a megfelelő OpenGL funkcionalitást az alkalmazásokban és az illesztőprogramokban, ami elengedhetetlen az igényes professzionális alkalmazások által megkövetelt összes tanúsítási eljárás elvégzéséhez. Ez az egyik oka annak, hogy ezek a grafikus kártyák többszörösen drágábbak, mint a hasonló chippel rendelkező szokásos felhasználói modellek.
Ezenkívül nem megyek bele a DirectX és az OpenGL összehasonlításába és értékelésébe. Csak érintettem ezeknek a dolgoknak a felületét, és olyan volt, mint egy szúrás a darázs fészekbe. Ennyi különböző információt és véleményt nem lehet pár mondatba összefoglalni. Ezért ezzel már nem foglalkozunk, hanem nézzünk meg egy olyan területet, amely világosabb és érthetőbb.
Memória kapacitás

A professzionális OpenGL grafikus kártyák kétszer-négyszer több memóriával is rendelkeznek, mint a hagyományosak. Például egy hagyományos Radeon kártya 4 GB memóriával rendelkezik, míg a FirePro professzionális megfelelője egy hasonló chippel 16 GB memóriát tartalmaz. Több nagy felbontású monitor támogatása és a sokkal nagyobb projektekkel való munka képessége a PCIe busz túlterhelése és az adatátvitel lelassítása nélkül kiterjedt helyi memóriát igényel közvetlenül a grafikus kártyán. Noha ez az átlagos felhasználó számára nem tűnik fel, sok professzionális 3D alkalmazás ma kihasználhatja a 4K és 8K felbontásokat, legyen szó 3D-s városmodellezésről, részletes gépi tervekről vagy a molekula kölcsönhatások komplex szimulációjáról.
Double-precison floating-point (DP FP)

Ha a grafikus kártya számítási teljesítményére támaszkodunk, professzionális modellt kínálnak hatalmas előnnyel. Teljesítményük a Double-precision FP-ben általában teljesen engedélyezett és optimalizált, és nem korlátozódik az egyenértékű normál használati modellekre. Például egy hagyományos R7 290X-en a DP FP teljesítményében rögtön nyolcszoros különbség van a professzionális FirePro W8100-hez képest. Hasonlóan van ez az nVidia kártyáinál, amelyeknél közönséges GeForce és professzionális Quadro kártyákról van szó. Single-precision FP teljesítmény egyik változatban sem korlátozott, és általában kiszámítja például a fizikát a játékokban.
Felhasználás a CAD-hez

Általánosabb 3D CAD alkalmazások, például az AutoCAD esetében a helyzet az, hogy a látható sokszögek és árnyékolt modellek teljesítménye sokkal fontosabb, mint a komplex textúrák és effektusok, amelyeket az aktív alkalmazásokban nem széles körben használnak, kivéve az alkalmi renderelést. Ez lehetővé teszi, hogy a régebbi professzionális Quadro és FirePro kártyák a legtöbb CAD projektnél jól működjenek. Másrészről, a játék grafikus kártyákon a hangsúly a textúrák, árnyékok és különféle effektusok megjelenítésén van.
Az igaz szakemberek számára

A drága professzionális Quadro vagy FirePro grafikus kártyák vásárlása közötti döntés során elsősorban a használt alkalmazástól és a munkájától függ. Ha szakember vagy, és az ebből eredő sokemeletes épületek vagy repülőgép-hajtóművek a precizitásra kötelezik magukat, akkor kifizetődő a professzionális hardverbe történő beruházás, amely nem hagyja cserben Önt és nem fogja gátolni munkájában, amint azt a tesztek is igazolják, amelyeket ezeknek a kártyáknak teljesíteniük kell. Ezért javasoljuk a Dell Precision számítógépeket és notebookokat, amelyek professzionális grafikus kártyákat tartalmaznak, és ISV tanúsítvánnyal rendelkeznek, hogy az igényes CAD alkalmazásokkal való együttműködés zökkenőmentes legyen.
Dell Precision T professzionális grafikus állomások |
Dell Precision M professzionális grafikus notebookok |